Testy Nietolerancji Pokarmowej

 Test Nietolerancji pokarmowej - co to takiego ?

Z roku na rok na świecie i w naszym kraju wzrasta liczba osób chorujących z powodu nadwrażliwości na pokarmy. W ostatnich latach coraz szerzej akceptowany jest pogląd, że nietolerancja pokarmowa zależna od przeciwciał klasy G (IgG), może przyczyniać się do występowania wielu objawów i zaburzeń przewlekłych, które dotąd nie były wiązane przyczynowo ze stosowaną dietą.

W ostatnich latach naukowcy wielu krajów przeprowadzili badania dotyczące związku między stosowaniem diety opartej na eliminacji pokarmów powodujących wysokie poziomy przeciwciał IgG, a nasileniem różnych zaburzeń zdrowotnych, m.in. zaburzenia żołądkowo-jelitowe, dermatologiczne, neurologiczne, oddechowe, psychologiczne, mięśniowo-szkieletowe. Wykazano, że aż 75% spośród badanych pacjentów odczuło korzystne skutki diety eliminacyjnej wskazanej w oparciu o test na nietolerancję pokarmową i wysoko oceniło poprawę swojego samopoczucia, niezależnie od płci i wieku pacjentów. Przypuszcza się, że kompleksy immunologiczne utworzone z przeciwciał IgG i fragmentów białek pokarmowych mogą wywierać szkodliwy wpływ na funkcjonowanie organizmu indukując stan zapalny – ogólnoustrojowy lub zlokalizowany w określonych tkankach. W jeszcze innych badaniach autorzy postulują, że możliwy jest patogenetyczny związek między nietolerancją pokarmową i poziomem IgG, a rozwojem otyłości, miażdżycy czy migreny.

Zalecane jest stosowanie diety eliminacyjnej opartej o badanie nietolerancji pokarmowej między innymi w takich specjalnościach jak: gastroenterologia (np. zespół jelita nadwrażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), reumatologia (np. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie kręgosłupa), dermatologia (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca), alergologia (wszystkie objawy testowane nie poprzez przeciwciała IgE, tylko IgG), choroby autoimmunologiczne (np. choroba Hashimoto).
 

Jeżeli istnieje podejrzenie, że stosowana dieta może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, najłatwiejszym sposobem, aby się o tym przekonać, jest wykonanie testu na nietolerancję pokarmową w celu zidentyfikowania pokarmów powodujących przyczynę dolegliwości. Do badania nietolerancji pokarmowej służy test FOOD DETECTIVE który za pomocą próbki krwi wykrywa pokarmy powodujące nadprodukcję przeciwciał klasy IgG.

Objawy nietolerancji pokarmowej:

-problemy ukladu oddechowego: nieżyt nosa, zapalenie zatok, astma
-problemy przewodu pokarmowego: wzdęcia, zaparcia, zespół nadwrażliwego jelita, biegunki, otyłość
-problemy skórne: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, wysypki, egzema, pokrzywka
-problemy z poczęciem lub utrzymaniem ciąży
-problemy reumatologiczne, bóle mięśni, osłabienie i inne jak: migreny, zaburzenia koncentracji, autyzm, stany depresyjne, lęki

Czy nietolerancja pokarmowa to jest to samo co alergia pokarmowa?
Istnieje zasadnicza różnica. W przypadku alergii pokarmowej dochodzi do reakcji alergicznej niemal natychmiast po spożyciu niewielkiej ilości alergizującego pokarmu. Objawy alergii łatwo rozpoznać ponieważ po spożyciu danego pokarmu mogą pojawiać się takie objawy jak:
rumień skóry, obrzęk, trudności w oddychaniu, a niekiedy może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. 

Wykaz produktów na ktore jest wykonywany test FOOD DETECTIVE:
-owies
-pszenica
-ryż
-kukurydza
-żyto
-pszenica durum
-gluten
-migdały
-orzech brazylijski
-orzeszki cashew/nerkowiec
-herbata
-orzech włoski
-mleko krowie
-pełne jajo
-kurczak 
-jagnięcina
-wołowina
-wieprzowina
-mieszanina ryb białych
-mieszanina ryb słodkowodnych
-tuńczyk
-mieszanina skorupiaków
-brokuły 
-kapusta
-marchew
-por
-ziemniak
-seler
-ogórek
-papryka
-mieszanina roślin strączkowych
-grejpfrut
-melony
-orzeszki ziemne
-ziarna soi
-kakao
-jabłko
-czarna porzeczka
-oliwki
-pomarańcza i cytryna
-truskawka 
-pomidor
-imbir
-czosnek
-grzyby
-drożdze